Chladné letné ráno a my čakáme na linkový autobus, ktorý privezie dvadsať školáčikov s ich pedagogickým dozorom na konečnú zastávku v obci Čierna Lehota. V utorok 21. júna 2022 sme privítali na náučnom chodníku triedu 3.A zo Základnej školy Partizánska v Bánovciach nad Bebravou.Ráno také, aké každé iné, ale predsa len nebolo tomu tak dnes. Po úvodnom zoznámení sa s výletníkmi sme položili základnú otázku našim školákom: „Viete, odkiaľ máte pitnú vodu z vodovodného kohútika u Vás doma?“ Zostali sme milo prekvapení. Našla sa nejedna k odpovedi hlásiaca sa ruka dieťaťa, čo vedelo, odkiaľ táto životodarná tekutina v ich domácnostiach pochádza.

O to viac sme boli prekvapení, keď deti sa popri šantení a radosti, že sú vonku zo školských lavíc, prejavili záujem o príbeh vody, ktorý máte možnosť spoznávať na jednotlivých panelov náučného chodníka.

Potešila i skutočnosť, že napriek značnému suchu v okolitých lesoch prameň Bebravy ešte vyviera a nestráca sa v útrobách Strážovských vrchov a bebravskej doliny. Po spoločnej momentke zachytávajúcej spokojné tváre účastníkov výletu sme zamierili do dediny, kde na dvore rodičov dvoch zúčastnených žiakov mali možnosť sa naobedovať. Pripravené boli nielen poctivé remeselné mäsové špekáčiky, ale aj výborné domácke obložené žemle s grilovaným kuracím mäsom.

Po krátkom vytrávení a šantení sa popri potoku už deti mali obuté gumáky a pracovné rukavice, za aké by sa nemusel hanbiť nejeden remeselník. Druhou časťou ich poznávacieho dňa v prírode bola účasť na projekte revitalizácie poškodených brehových porastov Čierneho potoka. Deti sa rozdelili do skupín a každá z nich bola zodpovedná za vysadenie toho svojho jedného stromčeka. Celkovo v náročnom teréne pribudlo sedem kusov drevín.

Záverom sme si vypočuli uchu lahodiace ďakovné slová človečenstva od pani triednej učiteľky a pobrali sme sa deti vyprevadiť na autobusovú zastávku. Predsa len sa nájdu ľudia, čo si dokážu nájsť nezištne trocha voľného času a pripravia nielen pre vlastné deti program a stravu. A nielen za to im patrí vďaka 🙂