Koniec tohtoročnej hokejovej sezóny mládeže hokejového klubu Spartak Bánovce sa niesol pomyselným útokom na bránku vo forme spoločne stráveného času detí a rodičov mladých hokejistov v Čiernej Lehote. Tou pomyselnou bránkou sú odkazy našich predkov a ľahostajnosti verejnosti, z radov nielen vlastných, napríklad v podobe starých skládok odpadu.

Dopoludnie v sobotu 10. júna 2023 sa nieslo v duchu čiastočnej nervozity a očakávania, či a koľko rodičov s deťmi napokon príde do Čiernej Lehoty. Celý ostatný týždeň bol poznačený dažďom a okolitý terén v prírode nám veľmi neprial vybrať sa do lesa za našim cieľom – odľahčiť starý cintorín v obci od množstva, rokmi po prírode rozlietaného, odpadu. Napokon ako bol neistý začiatok akcie, tak jeho koniec „vypálil“ k plnej spokojnosti všetkých zúčastnených.

Obr. č. 1: Uvítanie dobrovoľníkov a pár organizačných pokynov

Zbierali sme síce odpadky len necelé dve hodinky, ale úlovok bol výborný. Ťah na bránku mala partia mladých hokejistov s rodičmi priam nesmierny. Najviac sa asi zapotia v ich domácnostiach práčky a maminy. Chlapi – otcovia, s úsmevom nám vlastným, si deti fotili a posielali svojim polovičkám dôkazy, aby sa pripravili na ich špinavý príchod. Deti boli od blata pomaly až za ušami, ale oči im iskrili radosťou z dobre vykonanej práce.

Skupinu necelých štyridsiatich osôb sme organizačne rozdelili na dve časti. Jedna, ktorá svojim výstrojom a obuvou nebola plne uspôsobená na blatisté podmienky, sa vydala do okrajov PR Stará Bebrava. Tu ešte stále nachádzame množstvo sklených črepov, kusov starých topánok, železa a čuduj sa svete aj zhrdzaveného oceľového disku z kolesa automobilu. V piatom stupni ochrany prírody!

Obrázok č. 2: pstruha pod Bratovcom vydáva svoj poklad

Druhá skupina sa vybrala za humná smerom od konečnej zástavky k Bebrave a mokrinám pod Bratovcom. Pstruha znovu vydala svoje „nesmierne“ bohatstvo v podobe množstva sklených črepín a starého železného odpadu. Táto skupinka bola aj najšpinavejšia :-).

Obr. č. 3: časť plodov našej práce tam, kam patrí 🙂

Do obeda, ktorý pozostával z chutných dobrôt pripravovaných na grile vo dvore miestnych chalupárov – rodiny Hnátových a Wagnerových, zostávala ešte nejaká ta chvíľka. Deti sa šantili po lúkach Bratovca a v potoku Bebravy. Ženy sa krútili okolo jedla a muži sa nenechali zahanbiť nad výzvou hlavy rodiny Hnátových – Petra, aby vykopali zopár fúrikov zeminy, ktorá sa ešte nachádzala v jednej z rekonštruovaných miestnosti u susedov. Tomu sa hovorí iniciatíva a ťah na bránku! Pracovné nadšenie chlapov vydržalo po celý čas až do momentu, kedy prišiel na nich rad u jedla. Teplom a lopotou vysušené hrdlá chlapov uhášalo dobré remeselné pivko a robota napredovala.

Obrázok č. 4: sľúbený obed

S hrdosťou tak môžeme skonštatovať, že deti, rodičia a priaznivci HK Spartak Bánovce, spolu s aktívnymi chalupármi rodiny Hnátových a Wagnerových, zaútočili v Čiernej Lehote na tú pomyselnú najvyššiu métu a trafili do čierneho! Tou métou je ľudskosť, spolupatričnosť, ochota pomáhať a zveľaďovať prírodu, ktorá tu je pre nás a nie ona pre nás. A to všetko napriek tomu, že každý z nás má doma svoje „trápenia“ a „boliestky“. To je ďalším dôvodom na naše veľké ďakujeme!

Obr. č. 5: odmena pre deti je v znamení vody

Autor textu: PĎ

Autor fotografií: archív PH