V sobotu 26. júna 2021 sa uskutočnil v areáli Základnej školy a materskej školy v Slatine nad Bebravou slávnostný deň. Slávnostný bol nielen pre velkáčov, teda dospelých, ale predovšetkým pre malkáčov, teda naše deti.

 

OZ K prameňom Bebravy zorganizovalo v spolupráci s pedagogickým zborom tejto školy zaujímavý dopoludňajší program pre detí plný prekvapení, zážitkov a dobrého jedla. V čase od 9 h do 12 h deti so svojimi rodičmi, ktorí prijali naše pozvanie, strávili pohybovými aktivitami, ktoré sme si pre nich nachystali. Dobrovoľníci z radov miestnych učiteľov sa deťom venovali animačnými aktivitami a bol im vyhradený priestor pri detskom ihrisku oproti vchodu do materskej školy.

Prišli nás pozrieť aj hasiči a zástupca Polície SR. Chlapi, na slovo vzatí odborníci vo svojom fachu, prišli pod záštitou dobrovoľného hasičského zboru zo Slatiny nad Bebravou. Deti mohli obdivovať ich vybavenie, výstroj a aj ukážky ich práce. Najväčšej pozornosti sa dostalo hasičskej striekačke a hlavne pene, ktorá vyčarila na tvári nejedného malkáča radosť a zábavu v očiach.

Milým a nečakaným prekvapením pre nás všetkých nebol ani Mikuláš, ani kúzelník, ale zastávka jedného z členov policajného zboru, ktorý prišiel deťom ukázať mobilné výjazdové vozidlo slúžiaceho potrebám príslušníkov dopravnej polície. Našťastie sa nenašiel žiaden odvážlivec, ktorý by zobral vážne slová pána policajta, aby si deti vyskúšali preloziť celé auto a to, čo sa v ňom nachádza :-).

Teplo „rodinného krbu“- ohnisko, sme zverili do rúk miestnym skautom zo Slatiny nad Bebravou, ktorí udržiavali v bezpečnom prostredí, pri letnej vonkajšej učebni, oheň a deti si tak mohli opiecť špekáčiky pre ne prichystané. Skauti následne pokračovali vlastnými animačnými aktivitami, ktorých súčasťou bolo prenocovanie pod holým nebom v areáli školy. Ako prekvapenie pre nich a ostatných záujemcov bola pripravená zaujímavá večerná prednáška v školskej knižnici o problematike miestnej vody, jej vodohospodárskom význame a potreby ochrany. O tom však neskôr :-).

Snáď neurazíme nikoho, keď si dovolíme povedať, že pomyselnou perličkou dňa boli dobrovoľníci z Kynologického záchranného zboru SR, brigáda Trenčín a ich štvornohí psí miláčikovia. Pracovne som ich označil „psíčkari“, aby sa mi pri organizácii podujatia ľahšie pracovalo. Snáď sa ich tým nedotknem a poteším ich slovami spokojností, ktoré sa ku mne dostali od účastníkov programu.

Ide o skupinu nadšencov a milovníkov psov, ktorí sa trénujú vo vyhľadávaní zranených alebo stratených ľudí pre nich v cudzom prostredí. Pripravili si dych berúci program, ktorý zaujal snáď každého z nás.

 

 

 

Niečo by tomuto dňu chýbalo, keby sme účastníkov a návštevníkov, okrem dobrého pocitu z príjemne stráveného času, nepotešili aj chutným a lákavým občerstvením. Naše OZ-tko sa postaralo o bohatý výber sladených ovocných sýtených nápojov zo spoločnosti Kofola Slovensko, remeselné párky a pivko z rodinnej farmy U Ďurkových a o profesionálny prístup za mobilným výčapom zapožičaným od spoločnosti Urpiner sa postaral náš nový tohtoročný člen OZ-tka.

Neostáva mi len poďakovať všetkým účastníkom tohto dopoludnia, ktoré sa síce nieslo v komornom duchu, ale o to vo vrúcnejšej a rodinne pôsobiacej atmosfére. Naše veľké ďakujem patrí aj organizačnému tímu podujatia a sponzorom, bez ktorých by táto akcia sa nemohla zrealizovať.

A už by som aj zabudol…

Druhou perličkou dňa, slovami spokojných detí, bola večerná prednáška o vode v priestore školskej knižnice. V takmer hodinu trvajúcom výklade sa mohli deti dozvedieť o tom, ako vzniká pitná voda, odkiaľ sa v bebravskej doline berie a dostáva do vodovodných kohútikov a aké sú najväčšie riziká v jej trvalo-udržateľnom zabezpečení aj pre budúce generácie. Veríme, že sme v deťoch zasiali semienko nádeje pre pokračovateľov myšlienky citlivého a prírodu rešpektujúceho prístupu k životnému prostrediu nielen na bebravskej doline.

 

Pavol Ďuriš

predseda OZ-tka

K prameňom Bebravy