Na potulkách okolitou prírodou môžete od júla 2021 míňať tri nové stĺpiky s informačnými tabuľami so štátnym znakom, ktoré návštevníkov informujú o vstupe do územia európskeho významu. Pozreli sme sa na to bližšie.

V piatok 2. júla 2021 sme sa v ranných hodinách na služobnom vozidle Mitsubishi L200 v službách správy CHKO Ponitrie vybrali do terénu pozrieť, ako sa osádzajú nové informačné tabule.

Prvou na pomyselnej rane bola lokalita za vrchom Kremenište, ľudovo známym ako Židov vrch. Zo strany od Valaskej Bele a horského sedla Homôlka sa za lyžiarskym vlekom križujú dve značené turistické trasy. Jedna Vás povedie zo spomínaného sedla vedie smerom na vrch Rokoš a druhá, modrá, Vás zavedie po hrebeni na vrch Baské. V tejto časti začína zo severného smeru začína oblasť chráneného územia európskeho významu Baské, o ktorej sme si už v minulosti písali.

Druhá tabuľa bola osadená v bebravskej doline v jej hornej časti v lokalite s torzom nikdy nevyužívaného ovčína. Tu začína jeden z južných vstupov do tohto chráneného územia.

Tretia bola osadená na vstupe na lesnú účelovú komunikáciu, ktorá Vás dovedie na Lupenice a nachádza sa v katastrálnom území obce Šípkov. Tu môžete nájsť aj informačný box z letákmi.

Sme radi, že sme mohli byť prítomnými na tejto osvetovej aktivite.  Už teraz máme informácie takpovediac z prvej ruky, že k tejto aktivite sa pridá v dohľadnej dobe aj Západoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá je správcom pásma hygienickej ochrany druhého stupňa v chránenej vodohospodárskej oblasti, ktorá sa prekrýva do značnej miery s chráneným územím európskeho významu Baské.

Pripomíname, že v celom tomto území, ak nie je stanovené iným značením, platí druhý stupeň ochrany prírody. Vo vybraných lokalitách nájdete tretí, či aj piaty stupeň ochrany prírody.