V piatok 2. októbra 2020 sme privítali v Čiernej Lehote skupinu škôlkarov s ich pani učiteľkami, ktorí k nám zavítali z Bánoviec nad Bebravou.

Ráno o 8,30h prišiel prímestský autobus na konečnú zástavku v obci Čierna Lehota. Pán vodič bol isto prekvapený, že mal dvadsiatku cestujúcich, ktorí mali záujem ísť až na konečnú 🙂

Z bebravskej doliny sa k úpätiu vrchov tlačil ranný opar po intenzívnych nočných zrážkach. To dávalo tušiť, že na spoj do Bánoviec nad Bebravou, s odchodom o 13,40h, bude nastupovať partia mokrých, špinavých a hlavne spokojných detí.

V mene občianskeho združenia deti sprevádzal predseda Pavol Ďuriš, ktorý sa zároveň prezentoval aj ako člen stráže prírody, aby deti mali možnosť osvojiť si dve základné hodnoty vo vzťahu k životnému prostrediu. Tou je ochrana prírody ako takej a súlad života človeka s ňou.

Trasa bola jednoznačná. Od zastávky sme sa vydali dolinou k 1. pravobrežnému prameňu Bebravy v lokalite známej ako Ovčín. Rozprávali sme sa o poznávaní miestnych rastlín a drevín.

Deti sa mohli okrem iného občerstviť na posedení pri Ovčíne s nádherným výhľadom na bebravskú dolinu. Po oddychu sa následne vyšantili na lúke. Náš obdiv patrí aj pani učiteľkám, keďže deti neustále vymýšľali a neraz bolo náročné odlíšiť to od ich skutočných potrieb.

Najväčšiu radosť deťom prinieslo spomínané šantenie na lúke a dobíjanie sa do poľovníckeho posedu. Všetko prebehlo v poriadku a pod dohľadom všadeprítomných veľkáčov, teda dospelákov sme zostupovali do časti obce U Baťkov.

Medzitým, ako sme schádzali naspäť do dediny, už ďalšia časť organizačného tímu pripravovala chutný obed na grile vo svojej chalupe. Na chvíľu sme mali možnosť si vydýchnuť a počuť len ticho 🙂

Po dobití „bateriek“ sme pre deti mali pripravenú poznávaciu aktivitu, kde mali možnosť na magnetickú tabuľu s podkladom lesa umiestňovať živočíchy, ktoré žijú v lese a mohli respektíve stretnúť.

Na záver napokon pán vodič nakladal usmiate deti, ktoré medzičasom stihli oschnúť. Ďakujeme za Vašu návštevu a tešíme sa opäť!

Zdroj fotografií: archív OZ-tka

Zdroj loga: stránka materskej škôlky Wonder-land