V sobotu 19. apríla 2025 k nám zavítala návšteva turistického oddielu Skala z Malých Uheriec. Prinášame Vám pár pekných obrazových a slovných spomienok od nich, ktoré vyšli aj v týždenníku Tempo Partizánske.

V čísle 16 novín mesta Partizánske Tempo vyšiel dňa 22. apríla článok na strane 6 s titulkou „Cieľom bola Rohatá skala„. Nadšenci prírody – turisti oddielového klubu Skala z obce Malé Uherce sa vybrali hľadať prameň rieky Bebravy a odhaľovať tajomstvo Rohatej skaly z malebnej dedinky Čierna Lehota.

Prinášame Vám zopár fotiek z archívu TO Skala. Zároveň by sme sa chceli poďakovať vedúcemu oddielu pánovi Tomašíkovi, že s turistami rešpektovali všeobecne platný zákaz zakladania otvoreného ohňa vo voľnej prírode a nepodporovali z bezpečnostných dôvodov fungovanie neoficiálnych miest na opekanie vo voľnej prírode.

Vyšli sme im v ústrety a pri turistickom prístrešku Sušiareň u Baťkov im na súkromnom pozemku bolo vyhradené miesto na opekanie. Prinášame zároveň plné a čiastočne štylisticky upravené znenie textu, ktorým sme oslovili redakciu novín Tempo, keďže v článku bola uverejnená nesprávna informácia o obecnom altánku a zároveň sme si dovolili vysvetliť potrebu nášho konania ohľadom zakladania otvorených ohnísk v tejto časti našej krajiny.

„Vážená redakcia týždenníka Tempo,

…nejde mi prosím o moju samoľúbosť, či malichernosť, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať (obecný altánok, otvorené ohniská – poznámka autora). Náučný chodník sme vybudovali v lokalite, ktorá je zapísaná v európskom monitorovacom systéme ochrany prírody NATURA 2000 a je tu evidovaná ako územie európskeho významu (ÚEV Baské, ÚEV Kňaží stôl a Chránené vtáčie územie). Zároveň predmetná lokalita je pásmom hygienickej ochrany vodných zdrojov nadregionálneho významu, tzv. Slatinskej pramennej línie skôr známej ako Chránená vodohospodárska oblasť Strážovské vrchy. V konečnom dôsledku predmet ochrany životného prostredia spadá po Chránenú krajinnú oblasť Ponitrie.

Preto je prísne zakázané, aby sa mimo oficiálne stanovišťa zakladali vo voľnej prírode ohniská. Paradoxne žiadne oficiálne ohnisko tu neexistuje. Preto som spomínanú skupinu turistov poprosil a oni moju prosbu rešpektovali, aby si neopekali na neoficiálnych a v podstate nelegálnych miestach, ktoré sa tu nachádzajú. Na oblátku som im na vlastnom súkromnom pozemku pripravil miesto a založil oheň, kde mohli opekať. Zhodou okolností na tomto pozemku je jedno zo stanovíšť náučného chodníka a zároveň altánok, kde sa návštevníci náučného chodníka môžu schovať pred nepriazňou počasia, oddýchnuť si alebo občerstviť sa z prírodnej chladničky tu umiestnenými nápojmi. Ide o čisto dobrovoľný príspevok za tieto nápoje, ktorý nám umožňuje financovať údržbu náučného chodníka. Z takto nazbieraných príspevkov sme zakúpili nové drevené posedenie pod altánok a napokon aj vybudovali/zaplatili za tento altánok. Ide teda o počin občianskeho združenia a nie obce Čierna Lehota.

Spomínané bezpečnostné riziko vyplýva z možnej existencie lesných požiarov a z toho plynúcich neželaných zásahov do pôdneho krytu, čo by malo dopad na prirodzenú infiltračnú schopnosť vody v podobe snehu a dažďa do podzemia a v konečnom dôsledku by sa prejavilo na množstve a kvalite pitnej vody. Prosím berte na zreteľ, že tu v obci nemáme vodovod, kanalizáciu a ani alternatívne funkčné riešenia pre tento typ mimoriadnej situácie.

Z uvedenej argumentácie by som Vás chcel poprosiť o opravu a uverejnenie správnej informácie v nadchádzajúcom vydaní Vášho týždenníka Tempo vrátane umiestnenia na titulke internetovej stránky novinytempo.sk, prípadne iných komunikačných prostriedkov, kde sa tento článok objaví.“

Zároveň redakcia týždenníka Tempo bola pozvaná na túlačku k nám, aby jej čitatelia spoznali, odkiaľ má aj Partizánske pitnú vodu a prečo je potrebné miestnu prírodu ochraňovať.