Nové informačné tabule :-)

Naše OZ-tko v spolupráci so správou chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, ktorá patrí pod organizáciu Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky osadila prvé tri nové stĺpiky s informačnými tabuľami so štátnym znakom, ktoré návštevníkov informujú o vstupe do územia európskeho významu.

V piatok 2. júla 2021 sme sa v ranných hodinách na služobnom vozidle Mitsubishi L200 v službách Štátnej ochrany prírody SR vybrali do terénu osádzať nové informačné tabule. Prvou na pomyselnej rane bola lokalita za vrchom Kremenište, ľudovo známym ako Židov vrch. Zo strany od Valaskej Bele a horského sedla Homôlka sa za lyžiarskym vlekom križujú dve značené turistické trasy. Jedna Vás povedie zo spomínaného sedla vedie smerom na vrch Rokoš a druhá, modrá, Vás zavedie po hrebeni na vrch Baské. V tejto časti začína zo severného smeru začína oblasť chráneného územia európskeho významu Baské, o ktorej sme si už v minulosti písali.

Druhá tabuľa bola osadená v bebravskej doline v jej hornej časti v lokalite známej s torzom nikdy nevyužívaného ovčína. Tu začína jeden z južných vstupov do tohto chráneného územia.

Tretia bola osadená na vstupe na lesnú účelovú komunikáciu, ktorá Vás dovedie na Lupenice a nachádza sa v katastrálnom území obce Šípkov. Tu môžete nájsť aj informačný box z dielne nášho OZ-tka.

Sme radi, že OZ K prameňom Bebravy sa mohlo aktívne podieľať na tejto osvetovej aktivite nielen po tej finančnej stránke.  Už teraz máme informácie takpovediac z prvej ruky, že k tejto aktivite sa pridá v dohľadnej dobe aj Západoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá je správcom pásma hygienickej ochrany druhého stupňa v chránenej vodohospodárskej oblasti, ktorá sa prekrýva do značnej miery s chráneným územím európskeho významu Baské.

Pripomíname, že v celom tomto území, ak nie je stanovené iným značením, platí druhý stupeň ochrany prírody. Vo vybraných lokalitách nájdete tretí, či aj piaty stupeň ochrany prírody.

 

Pridaj komentár